Brønderslev Kirke har netop delt detaljer om et spændende sammensat program i næste uge. Ugen byder blandt andet på aftensang i kirken, efterfulgt af menighedsrådsmøde og et interessant foredrag om pilgrimsrejse.
Arrangementerne afholdes i kirkens fine rammer samt den tilstødende sognegård. Brønderslev Kirke inviterer alle interesserede til at deltage og opleve, hvad kirke og lokalsamfund kan byde på. Yderligere information kan findes i den udsendte nyhedsbrev.
Brønderslev Hallerne bliver den 28. marts vært for en imponerende ølopstilling, når Frederikshavn Bryghus fremviser sine mest potente øl til Brønderslev Øl Festival.
Bryggeriet står bag "Keine Hexerei", anerkendt som Danmarks stærkeste øl, brygget uden tilsætningsstoffer. Deltagerne kan se frem til at smage blandt andet denne og flere fadlagrede Imperial Stouts, samt deres populære Eisbock, der når op til 37–38% alkohol. Festivalgæster vil have mulighed for at møde bryggeriet og deltage i en smagning af disse unikke varianter.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
I morgen åbner Brønderslev Badminton Club dørene for en spændende dag fyldt med badmintonkampe på hjemmebane. Allerede kl. 10 bydes gæster velkommen til første kamp, hvor U13D-holdet møder Biersted. Herefter fortsætter dagen med yderligere lokale kampe mod Nørhalne, Aalborg Student og Viby.
Deltagelse er gratis, og klubben sørger for den rette stemning med salg af snolder og drikkevarer til fordelagtige priser. Det bliver en dag, hvor badmintoninteresserede kan nyde sporten og fællesskabet i klubben.
Med Nybolig Brønderslev har du nu muligheden for at erhverve en veludnyttet villa på Bymarken, hvor moderne design og praktik mødes på 179 m² bolig. Perfekt placeret tæt på Brønderslev Station og diverse dagligvarer, byder denne rummelige bolig på fem værelser, to badeværelser og en solrig terrasse, der sikrer privatliv og et rigt familieliv på den 852 m² store grund.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Så er der nyt fra DK Shoes Brønderslev ApS
Fredag deltager Brønderslev Bibliotek i begivenheden "Fodboldtrøje Fredag," der sætter fokus på kampen mod børnecancer. Lokale klubber har aktivt støttet bibliotekets initiativ, der inkluderer en udstilling.
Biblioteket opfordrer til at give et bidrag via MobilePay til et godt formål. En lang række lokale fodboldklubber har også stået bag projektet, som målrettet støtter kampen mod børnecancer.
Job- og Ungecenter Brønderslev takkede de mange deltagere, der besøgte jobmessen i Brønderslev Hallerne. Deltagerne kunne netværke med lokale virksomheder, der præsenterede både aktuelle jobmuligheder og vikariater.
Ifølge kommunen blev det en produktiv dag for mange jobsøgende, og arrangementet skabte dialog om kommende behov hos arbejdsgiverne. Dagen gav mulighed for at hente ny indsigt i, hvad arbejdsmarkedet kan tilbyde. Håbet er, at de fremmødte gik hjem med værdifuld viden og potentielle kontakter.
Vendsyssel Historiske Museum byder på en spændende aften onsdag den 11. marts 2026, hvor man kan komme bag om TV2-dramaserien "Danefæ". Arrangementet finder sted på Det Gamle Rådhus kl. 19.00, og interesserede opfordres til at tilmelde sig via Jens-Christian Hansen på jch@vhm.dk, da der er begrænsede pladser.
Aftenens foredragsholder er arkæolog Malene Refshauge Beck fra Vikingemuseet Ladby, som vil dykke ned i både seriens og museets roller i fortællingen om det spektakulære arkæologiske fund, der skabte succes på skærmen sidste år. Foredraget vil også tage fat på, hvor tæt fiktionen i serien kommer på den virkelige museumsverden og de nyeste detektorfund. Man kan købe billetter ved indgangen for 95 kr., med rabat til medlemmer af Museumsforeningen.
Øster Brønderslev Idrætsforening har netop offentliggjort vinderen af deres konkurrence i forbindelse med medlemsantallet. Foreningen kunne afsløre, at de nu har 593 medlemmer.
Emil Møller kom tættest på med sit gæt på 555 medlemmer og bliver dermed den heldige modtager af billetter til MD duo. ØBI ønsker ham stort tillykke og meddeler, at Mikkel Weiss vil kontakte ham for at arrangere billetoverrækkelsen.
Nordjyllands Beredskab gennemførte torsdag eftermiddag den omfattende Øvelse Tordenskjold i tæt samarbejde med Nordjyllands Politi, Den Præhospitale Virksomhed, Beredskabsstyrelsen Nordjylland samt Hjemmeværnet Nordjylland.
Øvelsen fandt sted på Kulturstationen i Skørping, hvor der blev simuleret hændelser ved et kultursted med flere samtidige arrangementer. Her deltog mandskab fra Station Støvring og Station Terndrup samt flere ledelsefunktioner. Øvelsen fokuserede på at håndtere komplekse hændelser med mange tilstedeværende, og nu evalueres læringspunkterne for at sikre optimal beredskab fremover.
Brønderslev Fritidsklub er tilbage med fuld aktivitet i takt med det bedre vejr. Klubben melder om stor deltagelse fra børnene, der nyder de mange forskellige aktiviteter.
Blandt tilbuddene er mountainbiking og trampolinhop, og børnene har ligeledes haft fornøjelsen af at løse mordmysterier, danse, spille spil og generelt hygge sig i fællesskab. Klubben opfordrer flere børn til at deltage i det aktive forår i næste uge.
Brønderslev Kirke afholdt afslutningen på deres nuværende forløb af babysalmesang denne fredag. Arrangementet blev fejret sammen med de deltagende babyer og deres mødre, som nød de mange musikalske øjeblikke.
Forløbet slutter dog ikke helt endnu, da gruppen mødes igen den 20. marts for at synge sammen med beboerne på Vivaldi Plejehjem.
Derudover er der planlagt et nyt forløb, der starter den 1. maj, hvor der stadig er nogle ledige pladser. Kirken ser frem til flere musikalske timer med nye deltagere.
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå