Onsdag den 2. september byder Brønderslev Hallerne velkommen til den første gus-aften efter sommerferien.
Arrangementet lover en aften med afslapning i centrum, hvor deltagerne kan nyde varme, velduftende olier og masser af velvære.
Billetter til denne hygge- og wellnessaften kan købes via hallernes hjemmeside.
Brønderslev Badminton Club byder på livemusik under BrønderslevMarked i denne weekend. Der vil være mulighed for at opleve festlig musik og stemning både fredag og lørdag aften i BBC Pubben.
Klubben inviterer alle til at deltage i festlighederne, hvor der skrues op for både musikken og den gode stemning. Det bliver nogle aftener fyldt med livemusik og socialt samvær, hvor besøgende opfordres til at være en del af festen.
Brønderslev byder på en alsidig weekend. Fra en beroligende samling for dem i sorg, en actionfyldt markedsløbsdag og en premiere på en ny storslået film til en stemningsfuld koncert med et norsk kor. Find det, der tiltaler dig mest!
Kølig start, lun eftermiddag.
Så er der nyt fra Brønderslev Vikar og Multiservice
535 børn fra Thisted og Morsø Kommuner har i dag deltaget i den 14. udgave af 1-1-2 dagen i Thisted, arrangeret af Nordjyllands Beredskab. Dagen bød på både blå blink og smil, mens børnene lærte, hvornår og hvordan man kontakter nødtjenesterne i en nødsituation.
Arrangementet gav børnene mulighed for at møde politi, ambulance- og brandpersonale, hvilket dannede ramme for en lærerig og underholdende oplevelse. Borgmesteren i Morsø Kommune, Jens Dalgaard, havde æren af at åbne dagen. Samarbejdspartnere og de involverede myndigheder blev takket for deres indsats i at styrke børnenes tryghed og viden.
Aktiviteten summer allerede på markedspladsen i Brønderslev, hvor forberedelserne til det årlige Store Brønderslev Marked er i fuld sving. Frivillige knokler for at få alting klart til den store åbning på fredag.
Opsætning af barer og toiletter er i fuld gang, og de første kræmmere har allerede indtaget pladsen for at stille deres boder op. Markedet ser frem til at byde besøgende velkommen med et program fyldt af underholdning og aktiviteter. Programmet kan tilgås online på markedets hjemmeside.
Brønderslev Gymnastikforening byder alle velkommen til en ny sæson med et bredt udvalg af aktiviteter. Tirsdag eftermiddag og aften kan lokale deltage i forskellige hold tilpasset både børn, unge og voksne.
I Brønderslev Hallen kan man kl. 17.00 deltage i yoga for alle. Forældre og børn mellem 1,5 og 3 år er velkomne i sal 1 på Brønderslev Gymnasium kl. 16.30, mens BGF Rytme for unge fra 7. klasse til 17 år foregår i spejlsalen på NIH fra kl. 17.30.
Yderligere tilbyder foreningen springmix for elever i 5.-6. klasse og holdet BGF Springerne for 7. klasse og opefter i Bevægelsessalen på NIH. Man kan også deltage i motionsherrer kl. 18.30 på Søndergade Skole. Interesserede opfordres til at tjekke, om der stadig er ledige pladser på foreningens hjemmeside.
Brønderslev Bibliotek har med begejstring annonceret, at kommunens børn endnu engang har triumferet i Sommerbogen, en læsekonkurrence, der fejrer læselyst blandt de yngre generationer.
Biblioteket planlagde at fejre succesen med en kage til deres børnebibliotekarer, men kagen blev hurtigt "revet ud af hænderne" ved målstregen. Trods "kagekrisen" er der stor taknemmelighed over for de deltagende børn. To heldige læsere vil snart blive overrasket på skoler i henholdsvis øst og vest med en kagefest. Brønderslev Bibliotek lover et stærkt comeback næste år – med mere kage.
Brønderslev Golfklub inviterer børn til at prøve kræfter med golf hver mandag eftermiddag gennem deres juniorprogram. Klubben opfordrer forældre med golfinteresserede børn til at tage kontakt til klubbens trænere for mere information om deltagelsen.
På klubbens hjemmeside kan man finde yderligere detaljer om juniortræningen og bjørnebandens aktiviteter.
Foreninger og klubber i Brønderslev opfordres til at ansøge om midler fra Anlægspuljen, som kan hjælpe med at realisere anlægsprojekter. Puljen dækker tilskud til nyetableringer, forandringer, energibesparende tiltag og projekter, der optimerer brugen af faciliteter.
Fritid og Kultur i Brønderslev Kommune pointerer, at ansøgningsfristen nærmer sig med hastige skridt. Fristen er den 1. september, og kommunens opslag understreger, at tiden er knap for interesserede. Foreninger kan dykke ned i detaljerne om Anlægspuljen via kommunens hjemmeside.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Borgere i Brønderslev Kommune kan nu nemt få overblik over deres betalinger og årsregulering via Mit Betalingsoverblik på kommunens hjemmeside.
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Udrykningen bekræftede at ilden var slukket, og at situationen var under kontrol. De foretog en omhyggelig kontrol af tag og bygning. Vi er på stedet med et køretøj og 4 brandmænd.
Brønderslev Badminton Club (BBC) beretter stolt om klubbens spillere, der har deltaget i stævner forskellige steder i Danmark denne weekend. Det markerer den officielle start på badmintonsæsonen, hvilket har bragt både spændende kampe og fællesskab med sig.
I Århus konkurrerede Lukas i herrersingle i U11C-rækken. I Bjergby-Mygdal sikrede Mathilde sig en bronzemedalje i damesingle og en guldmedalje i damedouble sammen med Alma i U15M-rækken. I Nr. Lyngelse deltog Vitus i herrersingle, hvor han tog en bronzemedalje, og stillede også op i mixdouble i U17/19A-rækken, hvorimod Julie deltog i både damesingle og mixdouble.
Om blot en uge begynder Brønderslev Hallernes populære barselstræningsforløb igen, rettet mod mødre på barsel. Forløbet har fokus på både bevægelse og fællesskab, og deltagerne opfordres til at komme sammen med deres babyer.
Træningsforløbet tilbyder en mulighed for nybagte mødre, der ønsker at møde andre kvinder i samme livsfase, samtidig med at de får gang i kroppen og styrket energiniveauet. Brønderslev Hallerne fremhæver også den sociale dimension, hvor lattermusklerne vil blive trænet.
Interesserede kan tilmelde sig via et link på Brønderslev Hallernes Facebook-side.