Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Brønderslev

Lokalt nyt
1 time siden

Afsked med rektor på Brønderslev Gymnasium og HF

Brønderslev Gymnasium og HF tog i dag afsked med deres rektor, som nu træder tilbage efter en engageret og dedikeret indsats for skolen. I et hjerteligt opslag på Facebook udtrykker både medarbejdere og elever deres taknemmelighed for rektorens lederskab og betydningsfulde arbejde gennem årene.

Med pensionistlivet forude, venter nu friheden til selv at bestemme over kalenderen og mulighed for at fordybe sig i nye eventyr. Skolen og BG ønsker rektoren alt det bedste i den nye livsfase.

Lokalt nyt
16 minutter siden

Ny indsatsleder hos Nordjyllands Beredskab fra juni

Nordjyllands Beredskab kan nu præsentere deres nye indsatsleder, Lars Bedholm Hessellund. Lars har netop bestået indsatsledereksamen i Tinglev den 23. april 2026, og han ser frem til at starte den 1. juni 2026.

Den krævende uddannelse har givet Lars en stærk baggrund inden for faglighed, ledelse og overblik – kvaliteter, som han nu er klar til at bringe med i sit nye ansvar, hvor han vil have base i Aalborg.

Beredskabet ønsker Lars tillykke med den flotte præstation og ser frem til at drage nytte af hans kompetencer i det daglige arbejde.

Lokalt nyt
51 minutter siden

Fællesskab og fællesspisning ved springdag i Brønderslev Rideklub

Torsdagens springdag blev endnu en gang en succes i Brønderslev Rideklub, hvor både medlemmer og gæster mødtes til en dag fyldt med aktivitet og hygge. Denne gang bød klubben på både spændende springkonkurrencer og en fælles grillmiddag, som blev nydt af de fremmødte.

Rideklubben fremhæver den gode stemning og det stærke fællesskab blandt deltagerne, som er kendetegnende for klubbens værdier om sammenhold og hjælpsomhed. Alle bidrog til arrangementets gode atmosfære, og klubben ser frem til næste springdag med stor glæde.

Lokalt nyt
1 time siden

Brønderslev Kommune ændrer åbningstider den 1. maj 2026

Administrationen i Brønderslev Kommune ændrer åbningstider mandag den 1. maj 2026 og lukker tidligere end normalt.

Brønderslev Kommune ændrer åbningstider den 1. maj 2026
Kilde: Brønderslev Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
2 timer siden

Team Houge klar til Stafet For Livet i Brønderslev

Team Houge er igen i år med til at støtte Stafet For Livet i Brønderslev. Holdet forbereder sig på et døgn med masser af motion, fællesskab og gode minder, hvor de bidrager til den særlige atmosfære og gode sag.

Med sit fokus på fællesskab og positiv energi er Team Houge kendt for at sprede glæde og varme blandt deltagerne. Stafet For Livet Brønderslev glæder sig over holdets loyale støtte og engagement i arrangementet.

Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
15 timer siden
Lokalt nyt
17 timer siden

Lirekassemanden vender tilbage til Hjallerup Marked

Hjallerup Marked præsenterer igen i år deres omvandrende underholdning, som nu inkluderer den velkendte lirekassemand, Peter Gislund. Med hans karakteristiske lirekasse, stort skæg og karismatiske stemme, er han klar til at bringe smil blandt markedets gæster.

Ud over Peter Gislund er markedet også vært for Kasper Jensen, der imponerer som gøgler, samt Katja Enoch, en erfaren cirkusartist. De garanterer alle en autentisk markedsstemning fuld af sjov og spænding.

Lokalt nyt
17 timer siden

Brønderslev Kommune afholder arrangementer i Demensugen

I forbindelse med den landsdækkende Demensuge i uge 19 inviterer Brønderslev Kommune til to oplysende arrangementer. Begivenhederne, der finder sted fra den 4. til 10. maj, har til formål at skabe et mere demensvenligt samfund gennem fællesskab og støtte til pårørende.

Brønderslev Bibliotek er vært for et indsigtsfuldt foredrag, hvor Eli fortæller om sin bog og personlige erfaringer som pårørende til en demensramt. Foredraget er gratis, men kræver tilmelding, og der er 190 billetter til rådighed.

I samarbejde med Dronninglund Seniorer inviteres der også til eftermiddagskaffe og fællessang i Fredensgadecenteret. Her kan deltagerne mødes uden tilmelding for en hyggelig og meningsfuld eftermiddag. Formålet med arrangementerne er at fremme åbenhed og dialog omkring demens.

Lokalt nyt
18 timer siden

Valgmøde til skolebestyrelsen i Distrikt Vest den 6. maj

Skolegades Skole opfordrer forældre til at deltage i valgmødet for skolebestyrelsen, der finder sted den 6. maj 2026.

Mødet vil foregå fra klokken 17.00 til 18.00 på Hedegårdsskolen og er en vigtig begivenhed for indflydelse på skolens fremtid. Christian Bak, skriver i Facebookopslaget, at han håber på stort fremmøde, da skolebestyrelsens arbejde er afgørende for elevernes trivsel og udvikling. Sæt derfor et stort X i kalenderen og vær med til at gøre en forskel.