Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Brønderslev

Lokalt nyt
2 timer siden

Campingpladsen ved Hjallerup Marked nu åben for booking

Hjallerup Marked annoncerer, at campingpladsen til det populære marked nu kan bookes. I opslaget opfordres interesserede kraftigt til at sikre sig en plads via en formular på markedets officielle hjemmeside.

Det er vigtigt at bemærke, at booking ikke kan foretages telefonisk, men udelukkende gennem det angivne link. Markedet, som er kendt for at samle mange besøgende hvert år, opfordrer alle til hurtigt at reservere deres plads.

Opslagstavlen
Sponsoreret
12 minutter siden

Sidste chance for 60% rabat hos DK Shoes Brønderslev ApS

Så er der nyt fra DK Shoes Brønderslev ApS

Sidste chance for 60% rabat hos DK Shoes Brønderslev ApS
Opslagstavlen
Sponsoreret
13 minutter siden
Lokalt nyt
22 minutter siden

Vendsyssel Museum inviterer til historieforedrag med spisning

Vendsyssel Historiske Museum forbereder sig på en spændende aften med foredrag og spisning, der finder sted i byrådssalen på Det Gamle Rådhus. Arrangementet, der afholdes torsdag den 7. maj fra kl. 17.00 til 19.30, vil byde på et indblik i Kirsten Hüttemeiers liv og virke.

Butikschef Merethe Degn Nielsen vil fortælle om Hüttemeiers mange oplevelser og hendes tilknytning til Nordjylland. Derudover vil deltagerne kunne smage på "Den travle gryde," en original opskrift fra Hüttemeier, pyntet med ramsløg fra museets urtehave.

Billetter kan købes for 149 kr. frem til 2. maj via museets hjemmeside eller billetsalg. Velkommen til en hyggelig og lærerig aften i historiske omgivelser.

Lokalt nyt
1 time siden

Bamsehospital hjælper syge bamser på Brønderslev Bibliotek

Bamsehospitalet er på besøg hos Brønderslev Bibliotek i dag fra kl. 10 til 13, hvor bamselægerne sikrer, at alle bamser får den nødvendige behandling.

Allerede fra morgenstunden er de søde bamselæger i gang med at helbrede Kaj, der vågnede op med ondt i maven. Arrangementet finder sted på børnebiblioteket, hvor børn kan komme forbi med deres syge bamser, hvad enten det drejer sig om feber, mavepine eller andre skavanker.

Lokalt nyt
2 timer siden

Forunderlig fortælling om ringsælen Dorthea på Vendsyssel Historiske Museum

Når mørket falder på over Vendsyssel Historiske Museum, vækkes de historiske udstillinger til live. I en ny, magisk fortælling fra museet glider ringsælen Dorthea gennem udstillingerne, på jagt efter den is, den engang kendte.

Fortalt af arkæolog Estrid Bjoljahn Fougt og med illustrationer af Thea Hyldgaard Olsen, præsenteres Dortheas eventyr i en verden, der engang var præget af iskolde vidder. Med et smukt fotografi af skelettet taget af Morten Olsen, kan besøgende nu opleve denne unikke udstilling og lade sig rive med af den fortryllende fortælling.

Ringsælen Dorthea er både en rejse i tid og rum, der lokker med et historisk perspektiv på livet i en istid nu langt borte. Besøgende kan opleve udstillingen under deres næste besøg på museet.

Lokalt nyt
6 timer siden

Sponsorer søges til Bålhøj Festival for at sikre bæredygtighed

Bålhøj Festival, en lokalt forankret begivenhed, søger sponsorer til at bidrage til festivalens bæredygtighed. Ifølge en opdatering på festivalens Facebook-side er der stadig mulighed for at blive sponsor, men det populære VIP sponsorarrangement er tæt på at være udsolgt.

Festivalen opfordrer til, at man hjælper med at dele informationen i lokalsamfundet, så flere får muligheden for at støtte arrangementet. Med et fokus på bæredygtige løsninger understreger festivalen betydningen af sponsorernes rolle for den årlige event.

Lokalt nyt
6 timer siden

Brønderslev Fritidsklub fejrer succesfuld uge med hjælp fra familier

Brønderslev Fritidsklub deler stolt deres oplevelser fra en vellykket uge, der har bragt sammenhold og aktivitet. Med flot vejrs hjælp blev der afholdt en arbejdsdag i klubben, hvor forældre, søskende og andre frivillige trådte til for at yde en hånd.

Klubbens ugentlige program bød også på en fodboldturnering og egne olympiske lege, samt en udfordrende oplevelse på NIHs klatrebane, hvor 26 børn fik testet deres grænser. Ugen blev rost som en stor succes af klubben.

Forventningerne til den kommende måned er ligeledes høje. Familiemedlemmer og deltagere opfordres til at holde øje med maj månedsplanen i e-boksen for flere spændende aktiviteter.

Lokalt nyt
6 timer siden

Unge musikere klar til åbent hus på gammel fabrik i Brønderslev

Kulturskolen i Brønderslev Kommune har delt begejstrede forberedelser op til dagens åbent hus-arrangement, der finder sted på den gamle beslagfabrik. Fabrikken er en del af en transformation til et kulturhus over de kommende år.

Dygtige unge musikere er sat til at imponere de mange tilmeldte gæster. Arrangementet er et samarbejde mellem Kulturskolen, BAS og MOSS, som ser frem til at byde de fremmødte velkommen til musik og fællesskab i byen.

Lokalt nyt
7 timer siden

Juniorerne i gang med årets første fredagsmatch i Brønderslev

Brønderslev Golfklub kunne fredag byde deres juniorer velkommen til årets første fredagsmatch, som omfattede en 9-hullers runde efterfulgt af en lasagne-middag. Arrangørerne udtrykte glæde over det flotte fremmøde.

Som en ekstra overraskelse deltog Lis, en af klubbens mest erfarne spillere, hvilket bidrog til en særlig hyggelig atmosfære blandt de unge golfspillere. "Det er bare så hyggeligt!" udtrykker klubben på deres opslag.

Lokalt nyt
24-04-2026 16:40

Gratis rundvisning på Vendsyssel Historiske Museum på søndag

Vendsyssel Historiske Museum inviterer alle nysgerrige til en speciel søndag, hvor der bydes på gratis rundvisning i udstillingen "Vendsyssel Besat". Denne aktivitet kræver kun en betalt entré og finder sted som en del af museets faste åbningstider fra kl. 11 til 16.

Foruden rundvisningen kan besøgende nyde museets andre udstillinger og forkæle smagsløgene i cafeen. Museet opfordrer interesserede til at reservere deres plads i forvejen via deres billetsystem. Mere information om museets udstillinger kan findes på deres hjemmeside.

Lokalt nyt
24-04-2026 16:35

Indvielse af Geotopen shelterplads i Jyske Ås den 11. maj

Brønderslev Kommune inviterer alle interesserede til at fejre åbningen af den nye shelterplads Geotopen i Jyske Ås den 11. maj. Arrangementet finder sted fra klokken 16.30 til 18.00 på adressen Brøndbakvej 86, Jerslev.

Inden indvielsen kan borgerne deltage i en guidet gåtur, der starter ved P-pladsen på Brøndbakvej 100 klokken 15.30, ledet af den frivillige gåvært Åse Møl Christensen.

Programmet byder på taler fra formanden for Fritids-, Kultur- og Turismeudvalget Steen Søgaard Petersen, samt bidrag fra arkitekterne Biotope, kunstner Tina Ratzer og Statens Kunstfond.

Efter talerne byder Julie fra Hundredefemten på lokale snacks over bål, mens Hjallerup Grønne spejdere arrangerer aktiviteter for børn. Parkeringsmulighederne er begrænsede, men der kan parkeres langs Brøndbakvej, hvorefter man kan gå ca. 500 meter til pladsen.

Opslagstavlen
Sponsoreret
24-04-2026 16:10
Lokalt nyt
24-04-2026 16:10

Vildmosemuseet inviterer til åbent hus på fabrikken

Vildmosemuseet har stadig ledige pladser til deres eftermiddagsarrangement kl. 13, selv hvis du ikke nåede at tilmelde dig på forhånd. Besøgende opfordres til at møde op vejen med bemærkning om manglende billet, så længe der er plads. Arrangementet er baseret på først-til-mølle-princippet og sikrer, at reglerne for maksimalt deltagerantal overholdes.

Opslagstavlen
Sponsoreret
24-04-2026 16:10

Rummelig villa til salg i Vrå: Få 227 m² bolig med stor have

Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå

Lokalt nyt
24-04-2026 15:50

Indvielse af Geotopen shelterplads i Jyske Ås

Brønderslev Kommune inviterer alle interesserede til indvielse af den nye Geotopen shelterplads i Jyske Ås den 11. maj. Arrangementet finder sted fra kl. 16.30 til 18.00 på Brøndbakvej 86, 9740 Jerslev.

For dem, der ønsker at udforske det smukke område ved Slettingen, starter en guidet gåtur kl. 15.30 ved p-pladsen på Brøndbakvej 100, ledet af frivillig gåvært Åse Møl.

Dagen byder på åbningstale fra formanden for Fritids-, Kultur- og Turismeudvalget, Steen Søgaard Petersen, samt taler fra arkitekterne Biotope, kunstneren Tina Ratzer og Statens Kunstfond. Efter talerne er der lokale snacks over bål, serveret af Julie fra Hundredefemten. Der vil også være aktiviteter for børn ved Hjallerup Grønne Spejdere.

Du kan parkere ved Østermarkvej 114, Brøndbakvej 100 eller langs Brøndbakvej med en kort gåtur til shelterpladsen.