Brønderslev Bibliotek fremhæver den nyeste udgivelse fra Brønderslev Forfatterskole, som er en samling af historier skrevet af unge forfatterspirer i alderen 13-20 år. Eleverne tilbragte en uge af deres sommerferie sidste år med intensivt forfatterarbejde og har nu fået deres tekster udgivet.
Biblioteket inviterer samtidig interesserede unge til at tilmelde sig forfatterskolens næste kursus, hvor de kan blive en del af den kommende udgivelse. Tilmeldingen åbner den 11. marts og kan findes på bibliotekets hjemmeside.
Så er der nyt fra home Brønderslev
Vendsyssel Historiske Museum bringer en unik fortolkning af en 400 år gammel historie om hekse fra Hjørring.
Museets praktikant, Thea Hyldgaard Olsen, har genskabt fortællingerne om hekse, der afsværgede deres kristne tro og i stedet kærnede smør for Fanden og nød vin med dæmondrenge, i tegneserieformat.
Thea, som er anerkendt for sit tegnetalent, fremviser sit arbejde på museets Facebook-side, og interesserede kan følge hendes kunstneriske rejse på Instagram under @sketzh_art.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Så er der nyt fra Fynbogården Blomster ApS
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Aktivitetsområdet Brønderslev Kommune markerede begyndelsen af det nye år med et festligt nytårstaffel på Grønningen.
Arrangementet bød på bobler, kransekage og en nytårstale, alt sammen akkompagneret af sang og quiz.
Deltagerne mødtes til en hyggelig eftermiddag fyldt med smil og godt selskab, som satte en glædelig tone for 2026.
På Vendsyssel Historiske Museum kan besøgende nu opleve en unik udstilling, der afslører en gruppe dyr fra den senglaciale tidsalder, som ikke længere findes i det danske område. Udstillingen indeholder bemærkelsesværdige fund, herunder hvalknogler, en isbjørnekæbe og tænder fra mammutter, der kaster lys over en tid, hvor klimaet skiftede fra arktisk til tempereret.
Blandt de sælsomme fund findes også et skelet af en ringsæl, der levede for mere end 15.000 år siden, og således afslører en fortid, hvor både landskabet og dyrelivet var fundamentalt anderledes. Museet fremhæver, hvordan disse fortidslevn bidrog til at tiltrække de første jægerkulturer til området, hvilket har en betydningsfuld plads i Danmarks oldtidshistorie.
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Alle styrker er på vej retur fra Præstbrovej. Tråden opdateres ikke yderligere.
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Så er der nyt fra Fynbogården Blomster ApS
Drømmer I om et hjem med plads til den store familie i fredelige omgivelser? Ejendomsmægleren home Brønderslev præsenterer en rummelig familievilla i det attraktive Brønderslev Nordby, beliggende på en lukket vej i det børnevenlige kvarter Asgård. Med 199 m² fordelt på 5 værelser, en vinkelstue med brændeovn og et velindrettet køkken opfylder denne villa alle familiens ønsker.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Brønderslev. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå