Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Brønderslev

Alarm112
4 timer siden

Indbrud i varebil i Brønderslev: Værktøj stjålet

Politiet modtog en anmeldelse om et indbrud i en varebil i Brønderslev tirsdag kl. 00:00. Under indbruddet blev en stor mængde værktøj stjålet fra køretøjet.

Indbrud i varebil i Brønderslev: Værktøj stjålet
Kilde: Nordjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
1 time siden

Sjov og hygge på Vendsyssel Historiske Museum i uge 42

Vendsyssel Historiske Museum byder på en lærerig og underholdende efterårsferie i uge 42 med aktiviteter for hele familien. Fra mandag til fredag er der mulighed for at opleve historien på tæt hold gennem alt fra rundvisninger til kreative værksteder.

Mandagen byder på rundvisninger og gamle lege, mens tirsdag giver børn chancen for at lede efter skatte med en metaldetektor. Midt på ugen, onsdag, kan gæsterne nyde en kartoffeldag i Mosbjerg.

Torsdagens program indeholder både metaldetektorsøgning og rundvisning med skeletterne, og fredagen afslutter ugen med en åben skolestue og Store Vaffeldag, hvor vafler serveres i museets café. Der er også mulighed for at besøge den gamle købmandsbutik dagligt, samt udfolde sig kreativt i KREA-rummet. Alle disse dage byder på en chance for børn og voksne til at opleve museet gennem sjove aktiviteter og rundvisninger.

Lokalt nyt
2 timer siden

Familiebadminton i Brønderslev med ekstra spilletid

Fredag aften byder Brønderslev Badminton Club alle familier velkommen til en særlig familiebadmintonaften fra kl. 18 til 21. Klubben har udvidet arrangementet med en ekstra time for at give alle mulighed for at deltage i en aktiv og festlig start på weekenden.

Arrangementet er gratis, og klubben stiller både ketchere og bolde til rådighed. Deltagere skal blot huske indendørssko, mens der også er mulighed for at købe snacks og drikkevarer. Alle er inviteret til en sjov aften med fællesskab og motion.

Erhverv
Sponsoreret
4 timer siden

Camping for enhver smag hos Brønderslev Caravan & Trailercenter

Hos Brønderslev Caravan & Trailercenter finder man en helt særlig tilgang til campinglivet. Forretningen adskiller sig fra mange andre campingforhandlere, fordi den favner både de kørende campister og de mange fastliggere – ikke kun i Nordjylland, men i hele landet.

Camping for enhver smag hos Brønderslev Caravan & Trailercenter
Kilde: Brønderslev Caravan & Trailer Center
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Lokalt nyt
7 timer siden

Rette dato for FDF Brønderslevs smuglerløb i Dronninglund

FDF Brønderslev har udsendt en rettelse angående datoen for det kommende smuglerløb for 2. pilte til seniorer, der går i 4.- til 9. klasse.

Oprindeligt blev der informeret om en forkert ugedag på den seddel, som børnene fik med hjem. Nu bekræfter foreningen, at det korrekte tidspunkt for smuglerløbet i Dronninglund er onsdag den 1. oktober. For nærmere information henvises der til den medfølgende invitation på deres Facebook-side.

Lokalt nyt
7 timer siden

Brønderslev ungdomsskole på udfordrende MTB-tur i Svinkløv

Brønderslev Ungdomsskole deler nu oplevelserne fra deres MTB-tur i Svinkløv mandag morgen. Turen, som er en del af deres "Til Lands, Vands og i Luften" program, bød på flere uventede hændelser end planlagt.

Ruten blev afkortet på grund af skovfældning, hvilket krævede improvisation fra både elever og instruktører. Undervejs blev tre flade dæk lappet, og tre elever blev kortvarigt væk, men alle kom uskadt tilbage. En instruktørs fald over en stub resulterede i en dramatisk salto, men heldigvis uden skader. Trods en mistet pedal fremhæver ungdomsskolen de deltagende elever som værende til stor fornøjelse på turen.

Lokalt nyt
8 timer siden

Frivillighedsuge fejret med hædring i Brønderslev IF Fodbold

Brønderslev Idrætsforening Fodbold skød den nationale frivillighedsuge i gang med stor entusiasme og en række aktiviteter. På åbningsdagen blev der runddelt klapsalver og søde sager til både trænere og spillere. Chokolade til trænerne og bolcher fra Sparekassen Danmark blev taget godt imod af spillerne.

En særlig hædring gik til Camilla Uggerly, en dedikeret medlem af foreningen, kendt for sit store engagement. Camilla har i flere omgange stået i spidsen for tumlingefodbold, planlagt fodboldskoler og bidraget med nye projektideer. Hun spiller stadig for Golden girls i den røde trøje. Brønderslev IF Fodbold takkede også alle de frivillige trænere for deres indsats på dagen.

Lokalt nyt
9 timer siden

Brønderslev Kommune vedtager budget 2026 med bred politisk opbakning

Brønderslev Kommunes byråd har besluttet budgettet for det kommende år, med hele 26 ud af 27 byrådsmedlemmer bag aftalen. Processen har været præget af et konstruktivt samarbejde, hvor forslag fra alle partier er blevet drøftet og mange er blevet en del af den endelige budgetplan.

Kommunen oplyser, at yderligere information kan findes under nyheder på bronderslev.dk, og at budgettet vil blive offentliggjort i sin helhed efter byrådets behandling.

Lokalt nyt
9 timer siden

Brønderslev Kommune vedtager budget for 2026 med næsten fuld opbakning fra byrådet

Brønderslev Kommune vedtager budget for 2026 med overvældende opbakning

Brønderslev Kommune vedtager budget for 2026 med næsten fuld opbakning fra byrådet
Kilde: Brønderslev Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
9 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
9 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
9 timer siden
Lokalt nyt
9 timer siden

Selvbetjent åbning på Brønderslev Bibliotek torsdag og fredag

I denne uge vil Brønderslev Bibliotek, samt de to andre filialer, kun være åbne for selvbetjening torsdag og fredag. Dette skyldes, at personalet er på seminar. Selvom Det Mobile Bibliotek holder stille torsdag, vender normal åbning tilbage lørdag, hvor der vil være personale til stede i Brønderslev fra kl. 10-13.