Brønderslev Fritidsklub melder om en uge fyldt med energiske aktiviteter for klubbens børn og unge. Denne uge har der været rig mulighed for både indendørs og udendørs hygge og leg.
Aktiviteter som Robinson-dyst og mountainbiking har skabt udfordringer og samarbejde, mens kreative tiltag som hårstyling og brætspil har appelleret til børn med andre interesser. Med alt fra fysiske aktiviteter i hallen til gaming sessions, har klubben sørget for, at der var noget for enhver smag.
Klubben takker alle deltagende børn for en fantastisk uge og ser frem til de kommende aktiviteter.
Brønderslev Gymnasium og HF har i dag sendt deres nye 1.g og 1.hf klasser ud på det årlige Stjerneløb i samarbejde med Brønderslev Handel.
Eleverne besøgte flere af byens butikker, hvor de gennemførte sjove og kreative aktiviteter. Dagen bød også på spændende konkurrencer, der blev taget godt imod af de unge deltagere. Arrangementet markerer en festlig start på skoleåret for de nye elever.
Brønderslev Svømmehal inviterer til en afstressende aften dedikeret til velvære og afslapning lørdag den 2. september. Aftenen byder på saunagus og skønne dufte, der lover en tiltrængt pause fra hverdagens stress og jag.
Arrangementet varer fra kl. 19.30 til 22.00, og billetter kan købes for 125 kr. pr. person. Interesserede kan sikre sig en plads via svømmehallens hjemmeside. Svømmehallen ser frem til en hyggelig aften i selskab med deltagerne.
Fritid og Kultur i Brønderslev Kommune inviterer lokale foreninger til et gratis Kompetenceværksted med fokus på fundraising. Arrangementet finder sted den 29. september 2026 i Samlingshuset, Øster Brønderslev.
Deltagerne vil få inspiration og praktiske råd til at styrke deres evne til at søge fonde og puljer, uanset tidligere erfaring med fundraising. Workshoppen er åben for alle interesserede foreninger og inkluderer gratis forplejning.
Tilmelding er nødvendig og kan ske senest den 18. september via kommunens tilmeldingsportal.
Vildmosemuseet deltager aktivt i den kommende Seniorfestival i Brønderslev med en række spændende arrangementer, der tilbyder et indblik i byens og omegnens historie.
Mandag, den 17. august, kan du deltage i en byvandring med museumsinspektør Anders Kilgast Jensen, der fortæller om Brønderslevs udvikling fra landsby til købstad. For at deltage skal billetter købes på forhånd.
På tirsdag og onsdag byder museet på historiske filmklip, der vækker minder fra både skolerne og Store Vildmose. Disse visninger finder sted i Grønningens lokale 3, hvor der er mulighed for at dele personlige erindringer.
Festivalens historieaktiviteter afsluttes lørdag med fællessang i Hedelund. Her kan deltagere nyde kendte danske sange og samtidig få et kulturelt perspektiv på fællessangens betydning.
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Kølig start, mild eftermiddag. Dagens vejr byder på en tør dag med en del vind, og temperaturen tager stille og roligt fat hen over dagen.
Hvad er det bedste ved at bo i Brønderslev - med dine ord?
Hjallerup Marked har annonceret, at billletsalget til den traditionsrige frivilligfest åbner i morgen. De opfordrer alle, der endnu ikke har købt, til at sikre sig en plads til festen, som finder sted lørdag den 12. september.
Den årlige afslutningsfest er en mulighed for frivillige at fejre årets marked sammen med kolleger. Musikken bliver leveret af bandet Version 1.0. Billetter kan købes på Hjallerup Malerservice hver fredag og lørdag frem til den 6. september.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Vendsyssel Historiske Museum opfordrer beboere i Nordjylland til at dele deres bedste sportsøjeblikke for den kommende udstilling, "Nordjysk Guld". Udstillingen, der åbner til september, skal kaste lys over over 100 års sports- og idrætshistorie i regionen.
Museet søger både gamle og nye billeder, der fortæller om sportsfællesskaber, træning, kampe og jubeløjeblikke fra hele Nordjylland. Billeder af dagligdags sportsaktiviteter er lige så velkomne som store sportsbegivenheder. Fotograferne opfordres til også at dele information om sportsgren, sted og årstal sammen med billedet senest 23. august.
Alle, der ønsker at bidra, skal sikre sig at de har retten til de indsendte fotos, som vil blive inkluderet i udstillingen og anvendt til markedsføring både online og i trykte materialer.
Kulturskolen Brønderslev Kommune markerede sin deltagelse ved skoleårets første samling på Flauenskjold Skole, hvor de vil være til stede hele året. Samarbejdet omfatter koraktiviteter for to årgange hver uge.
Kulturskolen ser frem til en spændende sæson, der kulminerer med en fælles kordag og koncert i juni. Det engagerede samarbejde lover en musikalsk oplevelse for eleverne og fællesskabet.
Brønderslev Bibliotek var aktivt med i dag, da en sjov bogstablingskonkurrence blev afholdt som del af de nye 1.g'eres stjerneløb på Brønderslev Gymnasium. Jonas og Kristina stod for at guide deltagerne gennem konkurrencen.
Højdepunkterne inkluderede dagens vinder, der på rekordtid—kun 1 minut—lykkedes med at stable et bogtårn på hele 136 cm. Biblioteket sender et stort tillykke til vinderen og ønsker de nye gymnasieelever held og lykke med deres uddannelsesrejse. Alle er velkomne til at besøge biblioteket for studiehjælp.
Brønderslev Kirke inviterer børn fra 2. til 7. klasse til en spændende kordag lørdag den 29. august. Arrangementet er åbent for både dem, der allerede synger i kor, og dem, der blot ønsker at prøve kræfter med sangens glæder.
Deltagerne kan møde op alene, med en ven eller med deres nuværende kor og får mulighed for at optræde i en afsluttende koncert kl. 16. Brønderslev Kirke opfordrer forældre, søskende og venner til at komme og nyde koncerten.
Brønderslev Kirke lancerer et nyt initiativ for de sangglade, hvor et projektkor træder sammen for at forberede flerstemmige sange og salmer til høstgudstjenesten.
Koret begynder deres øvelser på tirsdag og fortsætter hver uge, frem til gudstjenesten, som afholdes den 20. september kl. 10.30 i kirken. Øvelserne finder sted i Sognegården hver tirsdag fra kl. 17.30 til 19.45. Deltagelse er gratis, og alle interesserede inviteres til at deltage.
Brønderslev Hallerne inviterer lokale til at nyde sommersolen med en is i hånden. Der er noget for enhver smag, da fryseren er fyldt med hjemmelavet is, og besøgende kan vælge mellem én til tre kugler, med mulighed for ekstra guf.
Med priser fra 25 kr. for én kugle, er der rig mulighed for at forkæle sig selv i solen. Det er en perfekt kombination af sødme og sommerstemning, som Brønderslev Hallerne deler i deres Facebook-opslag, og de glæder sig til at byde besøgende velkommen.