Øster Brønderslev Idrætsforening er i centrum af Seriesport Håndbold Awards med hele fire nomineringer. Arrangementet hylder det bedste inden for sporten, og ØBI kan prale af nominerede i flere prestigefyldte kategorier.
Blandt de nominerede finder vi Claes Uggerly for Årets herrespiller og Kristoffer Vestergaard som Årets træner. Desuden er Anders Møgelmose og Jacob Frederik Overgaard i kapløb om titlen som Årets frivillig, mens selve klubben er oppe for at vinde prisen som Årets klub.
Afstemningen til priserne er åben til den 29. april, og alle opfordres til at stemme online via Seriesport Awards' platform. Klubbens entusiasme for nomineringerne skinner tydeligt igennem, og der håbes på stærk lokal opbakning.
5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Brønderslev. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Søger du oplevelser i Brønderslev den kommende uge, kan du bl.a. dykke ned i Giro 413's historie, nyde en ukrainsk film med et velgørende formål eller deltage i forskellige kulturelle arrangementer.
Brønderslev Idrætsforening Fodbold fejrede endnu en triumf i søndagens kamp mod Asaa/Hjallerup Fodbold, hvor de vandt 1-4 på udebane.
Denne sejr markerer holdets tredje i træk og alle kampens mål kan nu ses i en sammenklippet video på deres Facebook-side. Videoen er lavet i samarbejde med Nordjyske Bank.
Holdet håber at fortsætte deres sejrsrække, når de møder Nordens Paris FC på hjemmebane torsdag.
Brønderslev Bibliotek markerer årsdagen for Slaget på Dybbøl, hvor mange mistede livet, heriblandt Niels Chr. fra Hellum. Biblioteket fremhæver, hvordan historiske begivenheder som nederlaget i 1864 har inspireret litterære værker.
H. C. Andersens citat om at "Poesi og Kunst er nu Vort Dannevirke" understreger betydningen af kultur som en del af landets historie. Biblioteket opfordrer til at dykke ned i litteraturens skildringer af Danmarks fortid.
Hjallerup Marked fortsætter traditionen med en weekend fyldt med aktiviteter for både store og små, når de igen i år arrangerer kæphestestævne og veteranbilstræf.
Lørdag kan nybegyndere kaste sig ud i kæphestestævnet i "område G", mens søndagen mellem kl. 10 og 16 byder på en fremvisning af veteranlastbiler for bilentusiaster. Arrangementerne finder sted i det sydlige område mellem tivoli og ridestadion.
Så er der nyt fra Fynbogården Blomster ApS
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Et nyt begynderhold er startet i Brønderslev Golfklub, og 20 friske ansigter har taget hul på deres golfrejse. Klubben udtrykker stor begejstring over det nye hold, og potentialet beskrives som "enormt".
Det tredje begynderhold markerer klubbens vedvarende indsats for at tiltrække nye medlemmer og fremme golfspillet i lokalområdet. Klubben ser frem til at følge de nye spilleres udvikling og byder dem hjerteligt velkommen til fællesskabet.
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
Brønderslev Bibliotek deler glæden over en kreativ dag tidligere på ugen, hvor børn fra læseklubben hyggede sig med at lave deres egne bogklub-tasker på Øster Brønderslev Skole.
Arrangementet bød på masser af klippe-klistre aktivitet, mens Jette læste højt for de entusiastiske børn. En dag der kombinerede fantasi, fællesskab og en stærk læseglæde, alt sammen med god stemning.
Brønderslev Hotshots har sikret sig en plads i FINAL4-finalen efter en imponerende sejr på 3-1. Holdets stærke præstation lover godt for finalen, der afvikles på lørdag kl. 17:30 i Arena Nord.
Målmand Victor Bager blev valgt som kampens spiller for sin afgørende indsats i målet, en præstation, der blev værdsat både af holdkammerater og fans. På klubbens Facebook-side opfordres der til at møde op og bakke holdet op i finalen, hvor de håber på stor lokal opbakning.
Så er der nyt fra DK Shoes Brønderslev ApS