Skolegades Skole har i dag haft en unik og samlende dag, hvor alle elever deltog i aktiviteter der fremhævede fællesskabet og nærværet. Dagens aktiviteter fokuserede på at skabe gode relationer uden brug af skærme.
Eleverne blev opfordret til at engagere sig i samtaler, sjov og kreativitet, som en del af skolens initiativ "SAMMENSAMMEN". Her blev der lagt vægt på at være til stede og opleve kvalitetstid i fællesskabets ånd. Det var en dag, der skulle minde de unge om værdien i de direkte interaktioner og gensidig kreativ udfoldelse.
Brønderslev Kommune afholder en uddannelses- og fritidsjobmesse den 3. november 2026 i Brønderslev Hallerne. Her inviteres elever fra 8., 9., og 10. klasse samt deres forældre til at blive klogere på uddannelsesmuligheder efter folkeskolen.
Messen byder på møder med omkring 20 forskellige uddannelsestilbud, herunder gymnasiale og erhvervsuddannelser samt 10. klasse, SOSU og Forsvaret. Derudover vil lokale virksomheder være til stede for at tale om fritidsjob og elevpladser.
Arrangementet varer fra kl. 17.00 til 19.30, og tilmelding foregår via den unges UU-vejleder. Det er en mulighed for både elever og forældre til at udforske og diskutere fremtiden uden at have en plan, inden de møder op.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Brønderslev. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra Garant Brønderslev
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Brønderslev Løbeklub afholdt i aftes det traditionsrige "Knæk cancer løb", hvor mange lokalkendte løbere deltog. Arrangementet er blevet en vigtig tradition for klubben, da flere af deres medlemmer er personligt berørt af cancer.
Eventet inkluderede en løbe- eller gåtur, hvor deltagerne bidrog økonomisk per tilbagelagt kilometer. Klubben opfordrer fortsat interesserede til at støtte ved at overføre bidrag via Mobilpaybox 9681NG og nævner, at det er muligt at donere på forhånd og gennemføre distancen senere.
Kulturskolen i Brønderslev markerede en vellykket Kulturnat, der bød på en lang række musikalske oplevelser for både lokale og besøgende. Fra den første tone blev slået an på Peder Nielsens Plads til de afsluttende koncerter i Fabrikken, summede byen af musik og kultur.
Arrangementet blev båret frem af skolens dygtige elever og undervisere, der præsenterede et bredt spektrum af musikgenrer – fra rock og pop til klassisk musik og korsang. Navne som Vakuumpagten, August Johansson, Onsdagsstrygerne, og mange andre leverede en energisk og nærværende musikoplevelse.
Stor tak blev også rettet mod det engagerede publikum, som bidrog til at skabe en uforglemmelig stemning. Kulturskolen ser allerede frem til næste gang, de kan være med til at fylde Brønderslev med livlig musik og kultur.
Efteråret er ankommet, og med det er dette fyringssæsonen også begyndt. Nordjyllands Beredskab deler vigtige sikkerhedsråd til dem, der varmer hjemmet med en brændeovn.
Gennem korrekt optænding kan man minimere risikoen for skorstensbrand. Anbefalingerne inkluderer at tænde op fra toppen, anvende rent og tørt træ, samt sikre god lufttilførsel i rummet.
Nordjyllands Beredskab opfordrer til at indarbejde disse små vaner for at forbedre brandsikkerheden i hjemmet. Flere gode råd kan læses på beredskabets hjemmeside.
Brønderslev Kommunes biblioteker har fået en digital opdatering med lanceringen af den nye app, "Mit Biblo". Appen erstatter den tidligere Biblioteket-app og tilbyder en digital indgang til bibliotekets fysiske faciliteter og tjenester.
Du kan nu hente "Mit Biblo" både i App Store og på Google Play, hvilket gør det lettere for borgere at få adgang til bibliotekets ressourcer. For mere information opfordrer Brønderslev Bibliotek interesserede til at følge med online eller spørge personalet ved næste besøg.
Brønderslev byder på en weekend fyldt med kulturelle oplevelser. Deltag i et inspirerende foredrag om Tolkiens univers eller se en dramatisk fortælling udfolde sig på det store lærred.
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Kølig start, mild dag. Dagens vejr bliver overvejende vådt, og det er en dag, hvor regnjakken får lov at blive hængende ved hånden.
Så er der nyt fra Brønderslev Vikar og Multiservice
Elever fra de tre 7. klasser på Midtbyskolen lagde onsdag morgen vejen forbi Brønderslev Kirke for at opleve en anderledes skoledag. Dagen blev startet udenfor Sognegården, hvor lærere bød velkommen med flag og musik, inden eleverne blev taget imod indendørs af sognepræst Katharina og kulturmedarbejder Lone.
I kirken deltog eleverne i morgensang og fik mulighed for at se både klokkerne og den imponerende udsigt fra kirkens tårn. Undervejs blev der også serveret rundstykker i Sognegården, hvilket satte prikken over i’et på besøget.
Brønderslev Kirke takkede eleverne for besøget og åbnede dørene for fremtidige besøg med en hjertevarm besked: "I er altid velkomne her i huset."
Brønderslev Kommune inviterer til en festlig aften på mandag den 26. oktober, når Springbrætbandet markerer deres 10 års jubilæum med en koncert i BASaren kl. 19.
Bandet er et musikalsk fællesskab for mennesker med særlige udfordringer og består af seks borgere og to medarbejdere fra Springbrættet. Bandet, der øver ugentligt og har optrådt for prominente personer som Kronprinsen og Statsministeren, skaber glæde både internt og for deres publikum.
Billetter til koncerten kan købes via BASbio's hjemmeside.