Stafet For Livet Brønderslev opfordrer kræftramte til at tilmelde sig som fighters i deres fællesskab, der tilbyder støtte og mulighed for at dele oplevelser med andre, der også har modtaget en kræftdiagnose.
Organisationen understreger, at det ikke kræver deltagelse i hele stafetten for at blive en del af dette støttende netværk. Interesserede kan tilmelde sig via Cancer.dk's side for Stafet For Livet og dermed blive en del af det meningsfulde fællesskab.
Så er der nyt fra DK Shoes Brønderslev ApS
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Brønderslev Idrætsforenings fodboldhold sikrede sig endnu en imponerende sejr i aftes på Kop og Kande Brønderslev Arena. Med en 4-2-sejr over LKB-Gistrup kunne de notere sig den syvende sejr i træk.
Holdets offensive spil blev endnu engang fremhævet, hvor Rolf Brix Glavind Toft brillierede med to mål og to assists. Simon Pedersen bidrog også til sejren med to mål på egen hånd.
Sejren giver holdet en vigtig position i toppen af rækken, hvor de nu har skabt en lille afstand til deres konkurrenter. En vanskelig udekamp mod Hals FS venter på lørdag, og holdet håber at fortsætte deres stærke momentum.
Så er der nyt fra Fynbogården Blomster ApS
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Brønderslev. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Brønderslev.
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Kulturskolen Brønderslev Kommune inviterer alle kreative sjæle til at tilmelde sig deres kommende sæson.
Med et bredt udvalg af aktiviteter som musik, sang og billedkunst, er skolen klar til at byde både nybegyndere og erfarne deltagere velkommen. Fokus er på at skabe et inkluderende læringsmiljø, der hylder glæden ved at udforske kunst og musik.
Interesserede opfordres til at lade kreativiteten blomstre og tilmelde sig den nye sæson nu.
Torsdag i sidste uge blev en festlig dag for næsten 300 børn i Brønderslev, Dronninglund og Hjallerup, da Brønderslev Bibliotek afviklede årets Sprogfitness.
Aktiviteten blev hyldet som en stor succes på bibliotekets Facebook-side, hvor der også blev udtrykt taknemmelighed over for de mange deltagere.
Efter den positive oplevelse ser Brønderslev Bibliotek allerede frem til at gentage arrangementet næste år.
Hjallerup Marked deler deres støtte og gode ønsker for det kommende Sindal Marked, der løber af stablen fra torsdag til søndag den 14.-17. maj. I en venlig hilsen på Facebook håber de på solskinsvejr og opfordrer folk til at tage en tur til Sindal, hvis længslen efter markedsstemning melder sig.
Ved samme lejlighed minder de om deres eget kommende marked, som finder sted fra 4. til 7. juni i Hjallerup. Markedet bliver en lejlighed til at samles og nyde fællesskabet, som postens hashtag skildrer: #NogetViGørSammen.
Brønderslev Bibliotek inviterer til en anderledes læseoplevelse i form af en Pop op-læseklub i anledning af den kommende Grundlovsdag. Her kan interesserede deltage i fælles højlæsning af Danmarks Grundlov, og der er ingen krav om forberedelse.
Arrangementerne finder sted onsdag den 3. juni klokken 11:00 og 19:00, hvor hele Grundloven læses op på biblioteket, paragraf for paragraf. Biblioteket ønsker at give deltagerne en chance for at høre og forstå de principper og rettigheder, der er fundamentet i det danske samfund. Tilmelding foregår via linket i kommentarerne på Facebook-opslaget.
Vendsyssel Historiske Museum opfordrer skoler og dagtilbud til at booke nu, hvis de vil sikre sig en plads i skoletjenesten for skoleåret 2026/27. Museet har fået mange henvendelser fra entusiaster, men kalenderen er fyldt resten af det nuværende skoleår.
Med fuld kalender opfordrer museet alligevel til optimisme. Der er stadig mulighed for at opleve praksisfaglig læring i det kommende år. Museet tilbyder både besøg på museets afdelinger og på skolerne selv. Interesserede kan booke nu for at få en plads.
Brønderslev Kommune markerede åbningen af GEOTOPEN shelterplads med en velbesøgt ceremoni, hvor mange lokale deltog og nød den positive atmosfære. Arrangementet, der skabte en følelse af fællesskab, blev afviklet med støtte fra flere lokale kræfter og samarbejdspartnere.
Særlige taksigelser blev rettet mod Åse Møl Christensen, Julie fra Hundredefemten, og Hjallerup Grønne Spejdere for deres bidrag, samt kunstnerne fra Biotope, Tina Ratzer, Naturstyrelsen og Statens Kunstfond, der alle bidrog til at gøre åbningen til en succes. Kommunen håber, at den nye shelterplads vil blive flittigt brugt af områdets beboere fremover.
I Brønderslev Kommune bliver den landsdækkende Dagplejens Dag markeret med fokus på dagplejerne og deres betydning for lokalsamfundet. Denne dag, som årligt afholdes den anden onsdag i maj, er viet til at fejre både de små og de voksne i dagplejesystemet.
Borgere opfordres til at deltage i festlighederne ved at sende en venlig hilsen til dagplejerne, som i dag er iført grønne T-shirts prydet med nærværshjertet. Lige præcis sådan en gestus medfører en betydningsfuld støtte og anerkendelse for de involverede.