Strik og støt WWF Verdensnaturfondens arbejde for en vildere natur

Pindsvine-sweater til voksne
dato

Strik en pindsvine-sweater og støt WWF Verdensnaturfondens vigtige arbejde 

Garnvirksomheden Mayflower med hovedkontor i Brønderslev har i samarbejde med WWF Verdensnaturfonden designet en opskrift på en pindsvine-sweater til hele menneske-familien. Opskriften koster 50 kroner og alle pengene går ubeskåret til WWF Verdensnaturfondens vigtige arbejde for en vildere natur i Danmark og resten af verden.

”Vi er virkelig stolte over, at vores kreative designkompetencer kan bidrage til WWF Verdensnaturfondens arbejde for en vildere natur. Vi håber, at mange nordjyder har lyst til at strikke for den gode sag”, siger John Heberg Svendsen, som er direktør i Mayflower.

Pindsvine-sweateren er strikket i en dobbelt-certificeret garnkvalitet af 100% ren bomuld (GOTS-certificeret) og merinould (RWS-certificeret), hvor der stilles strenge krav til bl.a. økologi, dyrevelfærd og produktionskæden. Mayflower støtter WWF med yderligere 15% af prisen på garnet.

Pindsvine-sweateren er en del af kampagnen ’Danmarks Pindsvin’, hvor WWF Verdensnaturfonden og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen hvert år afholder en national pindsvinetælling. I år blev der registreret 16.267 pindsvin, herunder 2.390 pindsvin i region Nordjylland.

 

For yderlige info og spørgsmål kontakt:

John Heberg Svendsen

Mobil: 28 92 14 77

Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Brønderslev

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.

Seneste på facebook