Brønderslev Hallerne inviterer alle til en festlig begivenhed, når FridayNite igen slår dørene op. Arrangementet byder på sjove aktiviteter og hyggeligt samvær i hallernes livlige omgivelser. Markér derfor fredag d. 18. september i din kalender.
Aftenen finder sted fra kl. 19.00 til 22.00, og publikum opfordres til at tage vennerne med for at dele den gode stemning. Hallernes team ser frem til at byde både gamle og nye ansigter velkommen til en aften fuld af godt humør.
Brønderslev Kommune byder til en særlig formiddag med historiske film fra den gamle skole i Skolegade, der vil bringe minderne frem. Arrangementet foregår den 17. september kl. 11-12 på Bien, Grønningen, Bredgade 55 i Brønderslev.
Deltagerne kan mindes de gamle omgivelser, lærere og kammerater, og filmen vil også være et indspark til samtaler om skolens hverdag før i tiden. Arrangementet er åbent for alle, og Brønderslev Kommune opfordrer til at give besked til ældre familiemedlemmer eller venner, der kunne være interesseret, men ikke har adgang til Facebook.
Interesserede kan tilmelde sig hos ergoterapeut Linda Baszczak senest den 16. september. Arrangementet er i samarbejde med Vildmosemuseet og Alzheimerforeningen Nordjylland.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Brønderslev.
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Brønderslev Kirke inviterer forældre og spædbørn til den populære babysalmesang. Der er allerede stor interesse, og hold 1 er fyldt op. Dog er der stadig mulighed for at tilmelde sig hold 2, og kirken opfordrer interesserede til at deltage.
Babysalmesang giver både forældre og børn en musikalsk oplevelse i kirkens rammer. For at sikre en plads opfordrer kirken til hurtig tilmelding. Information og tilmelding findes på kirkens hjemmeside.
Foreninger i Brønderslev Kommune med store eller små anlægsdrømme har nu mulighed for at søge støtte gennem Anlægspuljen, meddeler Fritid og Kultur i Brønderslev Kommune via Facebook.
Puljen giver tilskud til forandringer eller nyetableringer af klub- og foreningsfaciliteter, energibesparende tiltag, samt projekter der optimerer pladsudnyttelsen eller skaber grundlag for nye aktiviteter.
Der er ansøgningsfrist den 1. september, og interesserede kan finde flere informationer og ansøgningsdetaljer på kommunens hjemmeside.
Brønderslev Badminton Club står overfor Brønderslev Marked 2026 og mangler fortsat frivillige til at bemande køkkenet. Klubben har allerede haft stor tilslutning, men der mangler stadig flere hænder til at dække de sidste vagter.
De eksakte behov for frivillige gælder dagene fra fredag den 28. august til mandag den 31. august, hvor der blandt andet skal laves pommes frites og burgere til markedets gæster. Klubben forsikrer, at alle frivillige får grundig oplæring og støttes af erfarne medlemmer.
Interesserede kan tilmelde sig ved at kommentere på Facebook-opslaget eller kontakte Pia via SMS. Hjælpen efterspørges især til de specifikke tidsrum nævnt i opslaget. Brønderslev Badminton Club opfordrer samtidig til at dele beskeden, så det sociale og underholdende marked kan afvikles med succes.
Bålhøj Festival oplever igen i år en stor interesse, da billetsalget er i fuld gang. Det lokale festivalteam, Team Fowli, går nu målrettet efter at opnå udsolgt som i forrige år. Kun omkring 200 billetter er tilbage, hvilket skaber hektisk aktivitet blandt festivalgæster, der ønsker at sikre sig en plads.
Med henvisning til den succesfulde planlægning fra sidste år, viser festivalarrangørerne sig optimistiske og håber på et lignende udfald. Festivalen har en tradition for at trække mange musikelskere, og i år ser det ud til at fortsætte denne tendens.
Når Brønderslev Handel fredag den 7. august inviterer til Open by Night, bliver der igen masser af liv i byens gader. Butikkerne holder ekstra længe åbent, og hos Børneshoppen er der lagt op til en aften med gode tilbud og hyggelig stemning.
Brønderslev byder på en blanding af smukke naturoplevelser, fællesskab og underholdning i den kommende weekend. Læs med, og find inspiration til, hvordan du kan få en dejlig weekend i byen.
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
Kølig start, lun eftermiddag og byger undervejs.
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Vendsyssel Historiske Museum kunne søndag fejre endnu en succesfuld dag i deres "Sommer i Museumshaven"-række, støttet af Nordjyllandsfonden. Arrangementet var det tredje af fire planlagte, hvor museumsforeningen ønsker at samle lokalsamfundet i kulturelle oplevelser.
Denne gang blev gæsterne forkælet med salonmusik af Vivis Salontrio, bestående af Niels Bjerre, Bendt Møller Christensen, og Vivi Steffensen. Trioens klassiske numre, fra marcher til tangoer, blev ledsaget af let blæst, der blot forstærkede den gode stemning blandt de 200 fremmødte.
Også på programmet var oplæsningen af Anne Agnethe Baggesens novelle "Inger Lyngesdatter", inspireret af et historisk perspektiv på livet i Hjørring Bjerge. Publikum blev tryllebundet af Baggesens fremstilling, hvilket blev mødt med stor applaus.
Arrangementet blev afrundet med kage og fællessang. Museumsforeningen opfordrer nu til forhåndsreservation af gratis billetter til finalen den 30. august, hvor opera vil fylde haven.
Torsdag den 6. august fra 16 til 17:30 inviterer Brønderslev Bibliotek til et informativt møde med Niklas Fyrstenberg Antonisen, Socialkompas-koordinator i Brønderslev. Arrangementet er for dem, der har brug for hjælp med at navigere i lokale fællesskaber og aktiviteter via Socialkompas-platformen.
Socialkompas er en gratis online platform, der samler sociale tilbud, rådgivning og aktiviteter i Brønderslev Kommune ét sted. Biblioteket byder interesserede velkommen for at få en introduktion til platformen, oprette tilbud eller få et bedre overblik over mulighederne i lokalområdet. Læs mere om tiltaget på www.bronderslev.socialkompas.dk, eller deltag i den dedikerede Facebook-begivenhed.