Så er der nyt fra home Brønderslev
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Årets første morgensamling på Brønderslev Gymnasium og HF blev iværksat med bravur af klasse 3a. Eventet bød på klassikere som stoledans, hvor Asger fra 2d løb af med sejren, og musik af Rasmus Seebach.
Der blev også uddelt kagemænd og præmier, mens forskellige udvalg informerede om de mange tilbud, eleverne kan engagere sig i i løbet af skoleåret. En festlig start med masser af smil og fællesskab på gymnasiet.
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er færdige på stedet og returneret til stationen.
Brønderslev Hallerne har påbegyndt udskiftningen af lamperne i hal 2 med nye energibesparende LED-lamper. Med økonomisk støtte fra Brønderslev Kommunes Anlægspulje og Norlys Vækstpulje kan projektet realiseres, hvilket både vil give et bedre lys til brugerne og en mere miljøvenlig drift i fremtiden.
De nye lamper er et skridt mod en grønnere opgradering af faciliteterne, og Brønderslev Hallerne har udtrykt taknemmelighed overfor støtten, der har gjort dette projekt muligt.
Når man skal sælge sit hjem, er det ofte både en praktisk og følelsesmæssig proces. Hos home Brønderslev er forståelsen for den balance en central del af arbejdet – og den tilgang giver resultater. Det seneste år har de
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Brønderslev. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Brønderslev.
Den idylliske Hotel Strandlyst i Nordjylland danner rammen om et weekendretreat den 23.-24. august, hvor deltagerne får redskaber til bedre søvn og øget livskvalitet.
Så er der nyt fra WESTERGAARD BOLIG
Så er der nyt fra Mæglerhuset Brønderslev
Brønderslev Bibliotek inviterer til en serie af kreative workshops i Hjallerup, hvor deltagerne kan udfolde sig med linoleumstryk, crepepapirblomster og broderi. Initiativet er en gentagelse af forårets succesfulde arrangementer, som blev ledet af Kristina og Rikke.
Biblioteket fremhæver de kreative sysler som gavnlige for både krop og sjæl og håber på at genskabe den samme glæde og kreativitet blandt deltagere denne gang. Interessede kan læse mere om de tre sammenhængende kreaaftener via en tilknyttet ticket link.
Så er der nyt fra KiDS Coolshop
Brønderslev Bibliotek inviterer til et særligt foredrag med den pensionerede børnebogsanmelder Steffen Larsen den 26. august kl. 16-17. Larsen deler sine erfaringer og tanker om børnebøgernes rolle i konkurrencen med sociale medier som TikTok og YouTube.
I løbet af sin karriere har Larsen fulgt børne- og ungdomslitteraturen tæt og udgivet bogen "Bogen er løs!", som samler hans største læseoplevelser.
Foredraget er gratis, men kræver tilmelding på bibliotekets hjemmeside. Deltagere kan også lytte til et interview med Steffen Larsen på Skaga FM forud for arrangementet.
Store Brønderslev Marked informerer, at det fra i dag er muligt at købe rabatbilletter til Tivoliet for 70 kr. Disse billetter kan anvendes fredag den 29. august fra kl. 14.00 til 20.00.
Billetterne kan erhverves hos Garant i Østergade, MR Agerbæk i Nygade og SPAR Nord i Algade. Det traditionelle marked afholdes fra 29. august til 1. september og lover fire hyggelige dage for både store og små.