Brønderslev Kommune præsenterer en ny ressource for borgere, der ønsker hjælp til affaldssortering. Den nye Affaldsportal-app indeholder en praktisk sorteringsguide, som kan tilgås hurtigt og bekvemt via smartphone.
Appen er tilgængelig til download i de gængse app-butikker. Med denne digitale hjælp er det blevet lettere for indbyggerne i Brønderslev at sørge for korrekt sortering af deres affald i hverdagen.
Brønderslev Bibliotek inviterer alle interesserede til at opleve deres nye udstilling om "Fabrikken", som skal være hjemsted for Vildmosemuseet, BAS, Kulturskolen og Spisestedet.
For dem, der er tiltrukket af lokalhistorie, tilbyder biblioteket også "Historier fra Brønderslev", en omfattende samling af historier og erindringer fra nærområdet fordelt over 10 bind. Udstillingen er en oplagt mulighed for at dykke ned i Brønderslevs rige historie.
Kulturskolen Brønderslev Kommune har afsløret deres kommende lokation efter at have præsenteret vinderen af Fabrikken, som vil blive den nye adresse fra 2028.
Skoleleder Nicolai fremhævede den historiske forbindelse mellem PN Beslagfabrik og skolens nuværende adresse, Torvegade 5, og bemærkede den spændende udfordring ved at flytte til et byggeri, som er otte år ældre end den nuværende bygning.
Arrangementet bød også på en musikalsk optræden af klaverelev Scarlet, som spillede sammen med Lise, mens de fremmødte gæster fandt deres pladser inden præsentationen.
Brønderslev Floorball Club Hot Shots har fornøjelsen af at se flere af deres unge talenter repræsentere Danmark i en vigtig landskamp mod Tyskland i Jelling i weekenden. Det er både U17- og U19-landsholdene, der vil kæmpe om sejren og vise deres evner på banen.
På U17-holdet er Noah Marcussen og Magnus Skjølstrup udtaget, mens U19-holdet inkluderer Oskar Madsen, Victor Bager, Frederik Meier og Niels Lund.
Kampene afholdes i Gormshallen med start fredag og fortsætter til søndag. Der er gratis adgang og begrænsede pladser for tilskuere. Derudover deltager tidligere Brønderslev-spillere Mathias Saaby og Frederik Bisgaard i Slovakiet, hvor de kæmper med A-landsholdet om en VM-billet.
Jobcentret, UngeCentret, Sundhedsplejen, Familieafdelingen og PPR får nye adresser i Brønderslev i februar og marts 2026 med særskilte midlertidige ekspeditioner under flytningerne.
Brønderslev Judoklub Kauri fik i dag besøg af Kasper, som er en erfaren judokæmper fra Aalborg Judoklub. Anledningen var at fremme den ekstra regionstræning, der afholdes i Nordjylland.
Det blev et hyggeligt gensyn, da Kasper selv startede sin judorejse i Brønderslev. Klubben glæder sig over samarbejdet, der styrker judomiljøet i regionen.
Så er der nyt fra Børneshoppen Brønderslev
Så er der nyt fra Nybolig Brønderslev & Vrå
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: https://t.co/aEOQy4vDTC
Så er der nyt fra DK Shoes Brønderslev ApS
Vendsyssel Historiske Museum inviterer til en aften dedikeret til den traditionsrige "Årets Bjesk" i Hirtshals. Arrangementet finder sted tirsdag den 17. februar kl. 19, og billetter kan købes online.
Med kun 30 pladser til rådighed opfordres interesserede til hurtig tilmelding. Aftenen byder på smagsprøver af både Årets Bjesk 2026 og tidligere årganges bjesk, fremstillet af lokale klitplanter.
Gæster får også mulighed for selv at blande deres egen bjesk med medbragt snaps. Arrangementet lover indsigter i bjeskens kulturhistoriske betydning i Hirtshals og en hyggelig aften i museets rammer.
Samarbejde med Pakkeriet i Brønderslev giver både fleksible løsninger og styrker det sociale ansvar i lokalområdet.
I mandags tog 4. klassernes elever fra Hedegårdsskolen del i en kreativ bogoplevelse på Brønderslev Bibliotek. Arrangementet, kaldet "book tasting", blev afholdt af bibliotekets børneformidlere, Rikke og Jette.
Eleverne skulle "smage" på bøger ved at udforske titler, de normalt ikke ville vælge, hvilket gav mulighed for at opdage nye genre og spændende historier. Aktiviteten bød på et udvalg, der symbolsk strakte sig over forret, hovedret og dessert i bogform.
Brønderslev Bibliotek opfordrer lærere i kommunen til at udforske deres tilbud til skolerne for lignende oplevelser.
Team Mikkel, også kendt som Little Big Fighters, blev fremhævet for deres mangeårige deltagelse i Stafet For Livet Brønderslev. Holdet er kendt for deres stærke fællesskab og dedikation til kampen mod kræft.
Stafet For Livet Brønderslev udtrykker stor taknemmelighed for Team Mikkels vedvarende støtte, som endnu en gang viser deres engagement og hjerte for den gode sag. 행사 주최자들은 그룹의 불굴의 동료애와 헌신이 이 중요한 이니셔티브에 큰 기여를 했다고 밝혔습니다.