Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Brønderslev

Lokalt nyt
2 timer siden

Nyt energibesparende lys installeret på Brønderslev stadion

Brønderslev Idrætsforening Fodbold kan nu fejre de forbedrede træningsforhold på bane 2 og bane 3 takket være helt nye lamper. De moderne lamper reducerer strømforbruget med cirka 8 gange og glæder både spillere, trænere og klubbens øvrige medlemmer.

De nye lys blev muliggjort gennem generøse donationer fra Norlys Vækstpulje, Spar Nord Fonden, Sparekassen Danmark Jerslev Fonden og Øster Brønderslev Sparekasses Fond. Den frivillige indsats har også spillet en afgørende rolle i projektet. Brønderslev Fodbold ser frem til en lysere fremtid med de nye energivenlige lamper.

Alarm112
4 timer siden

Kraftig brand i trelænget gård

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er igang med slukning af en trelænget gård, hvor har været kraftig ildlløs i to af længerne.

Lokalt nyt
17 timer siden

Nye regler for betaling af affaldsordning i Brønderslev fra 2026

Fra 2026 vil Nordværk stå for både opkrævning og administration af affaldsordningerne i Brønderslev Kommune. Det betyder nye betalingsaftaler for borgerne.

Nye regler for betaling af affaldsordning i Brønderslev fra 2026
Kilde: Brønderslev Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
18 timer siden
Lokalt nyt
18 timer siden

Øster Brønderslev IF klar med weekendens hjemmebanekampe

Øster Brønderslev Idrætsforening opfordrer lokale til at støtte klubbens seniorhold, der går på banen til vigtige kampe denne weekend. Arrangementerne finder sted i Østsidehallen og lover spændende fodbold for tilskuerne.

Fredag aften kl. 19:00 møder Danmarksseriens herrehold IK 1919 Aalborg i, hvad klubben beskriver som en spændende kamp. Lørdag følger dameholdene op, med serie 4 mod Lendum kl. 12:00 og serie 3 mod Grindsted kl. 13:15.

Begge damehold har haft en god start på sæsonen, og klubben ser frem til to mulige sejre. Cafeteriet vil være åbent under kampene, og Øster Brønderslev Idrætsforening hilser alle velkommen til at støtte spillere og opleve lokal sport.

Lokalt nyt
21 timer siden

Sidste chance for rabat på Anders Agger i Brønderslev Hallen

Brønderslev Hallerne minder om, at det nu er sidste chance for at få billetter til Anders Aggers "INDEFRA" med rabat.

Ved at indtaste koden 'EARLYBIRD' senest fredag d. 17. oktober kl. 23.59 kan man spare penge og sikre sig en plads til arrangementet, der finder sted onsdag d. 8. april 2026 i Brønderslev Hallen.

Billetterne kan købes via hallens hjemmeside, hvor der venter en aften fyldt med nærværende fortællinger fra virkelighedens Danmark.

Opslagstavlen
Sponsoreret
16-10-2025 12:23
Lokalt nyt
16-10-2025 12:00

Sidste gusaften i Brønderslev Svømmehal nærmer sig

Brønderslev Svømmehal inviterer til årets sidste gusaften onsdag i næste uge. Oprindeligt planlagt til at finde sted denne uge, blev datoen rykket på grund af efterårsferien, så der stadig er mulighed for at deltage.

Arrangementet bliver en unik oplevelse fyldt med hygge og afslapning. Svømmehallen opfordrer alle interesserede til at tilmelde sig via telefonnummeret 98820391 for at sikre en plads til den festlige aften.

Lokalt nyt
16-10-2025 11:55

Brønderslev Bibliotek afholder litterær folkehøring

Brønderslev Bibliotek byder på en litterær folkehøring med forfatter Mads Nygaard og bysociologi-professor Anja Jørgensen. Arrangementet finder sted mandag den 27. oktober fra kl. 16 til 18, hvor kommunens sammenhængskraft vil blive diskuteret.

Deltagelse er gratis, og interesserede kan finde tilmeldingsoplysninger via et link i kommentarerne på bibliotekets Facebook-opslag.

Lokalt nyt
16-10-2025 11:35

Pool party i Brønderslev Svømmehal på lørdag

Brønderslev Hallerne inviterer til pool party lørdag den 18. oktober fra kl. 15 til 18 i Brønderslev Svømmehal. Arrangementet byder på WaterBallz, kanoer og en række sjove lege til deltagernes fornøjelse.

Aktiviteten er en del af Brønderslev Hallernes tilbud, og interesserede kan finde yderligere information samt tilmeldingsmuligheder på deres officielle hjemmeside.

Lokalt nyt
16-10-2025 11:20

Brønderslev Kommune opfordrer til at prøve noget nyt

Brønderslev Kommune ønsker at inspirere borgerne til at tage skridtet mod nye oplevelser og udfordringer. Med en positiv opfordring på deres Facebook-side deler kommunen, at det at være ny i noget nyt ofte viser sig at være mindre skræmmende end forventet.

Kommunen opmuntrer alle til at gribe chancen for personlig udvikling og læring, og de håber, at flere vil lade sig overraske positivt af de nye veje, de tager. En opmuntring til at træde ud af komfortzonen og opdage nye muligheder.

Opslagstavlen
Sponsoreret
16-10-2025 10:11
Lokalt nyt
16-10-2025 09:55

Nordjyllands Beredskab inviterer til Beredskabsdagen i Aalborg

Nordjyllands Beredskab er til stede ved Beredskabsdagen på Nytorv i Aalborg i dag fra kl. 13 til 16. Her inviteres alle, både børn og voksne, til at opleve brandbilerne på nært hold og deltage i sjove aktiviteter.

Arrangementet byder blandt andet på muligheden for at få en brandhjelm med hjem, en tradition der altid vækker glæde hos de yngste. Beredskabsdagen er en del af efterårsferiens aktiviteter og en oplagt chance for at lære mere om beredskabets vigtige arbejde.

Lokalt nyt
16-10-2025 09:30

Tabita fra Brønderslev Kirke engagerer sig i kirkelivet

Brønderslev Kirke fremhæver Tabita Rughave Birkbak som ugens frivillige i et Facebook-opslag. Hun er kendt for sit engagement i både børnekirke og familiegudstjenester, som hun hjælper med at planlægge og afvikle.

Tabita, der er en del af menighedsrådet, arbejder ivrigt i arbejdsgrupperne for Børn, Unge og Voksne samt musikgruppen. På trods af en travl hverdag med job og familie er hendes smil og latter en fast del af kirkelivet.

Alarm112
15-10-2025 20:05

Efterlyste cykler hober sig op hos politiet

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: Fortæl os om efterladte hittegodscykler og -knallerter, som du ønsker, vi skal afhente her: https://t.co/EkCQWT8ZC1 #politidk