Det bliver et helt særligt Royal Run ’24, der finder sted 2. pinsedag i fem byer på tværs af landet. H.M. Kongen skyder årets motionsfest i gang i Fredericia, mens H.K.H. Kronprinsen for første gang i Royal Runs historie tager ud i landet for at besøge én af værtsbyerne og løbe med.
En borger kontaktede vagtcentralen natten til lørdag, efter at have observeret et trafikuheld i krydset mellem Markedsvej og Hjørringvej i Brønderslev.
Vinterferien er startet, og det betyder Crazy Week hos Børneshoppen/STARS med vanvittige besparelser og masser af sjov for børnene.
Nordjylland har en pålidelig partner inden for entreprenørbranchen - Entreprenør P. Johansen, som drives af Peter B. Johansen. Blandt de mange services, som virksomheden tilbyder, er kloakeringsopgaver blandt dem - og P. Johansen har evnerne.