I løbet af den seneste uge i Brønderslev
Dronninglund IF havde taget turen til
Brønderslev IF hentede en overbevisende sejr på hjemmebane i Brønderslevhallen, da de mødte IK 1919 Aalborg 2. Kampen endte med en score på 34-25 til hjemmeholdet.
I lørdags tog Brønderslev IF 2 turen til Østsidehallen, hvor de mødte Ø. Brønderslev IF. Det blev en spændende kamp, hvor Brønderslevs U13-drenge trak sig sejrrigt ud med 9-15.
Det danske brændstofselskab Go'on med tankstationer i Brønderselv, Stenum, Klokkerholm og Jerslev har søsat et nyt initiativ, som skal skabe lokale fællesskaber. Økonomi er skiftet ud med fællesskab i et nyt projekt, som det danske brændstofselskab Go’on står bag og har opkaldt Delefællesskabet. I spidsen for projektet er den danske musiker Anders Blichfeldt.
Mand blev bedraget til at give oplysninger
I disse tider, hvor online shopping i højere grad dominerer vores forbrugsvaner, vil jeg gerne opfordre alle byens borgere til at genopdage charmen ved vores lokale bymidte og støtte op om de lokale butikker, der trods alt er tilbage.